Już od średniowiecza była wykorzystywana jako uniwersalna przyprawa nadająca smak przygotowywanym potrawom, a także jako środek konserwujący i chroniący żywność przed zepsuciem. A czy wiecie jak jest wytwarzana?
Sól morska jest uzyskiwana podczas odparowywania morskiej wody pod wpływem ciepła słonecznego. Wytwarza się ona naturalnie, ale jej produkcja na dużą skalę przebiega w specjalnie skonstruowanych odparownikach. Im wyższa temperatura, w której sól jest odparowywana, tym później ma ona bielszą barwę i bardziej szlachetny smak. Produkcja soli morskiej z tak zwanych zatok solnych zaczęła się już w późnym średniowieczu. Wówczas na największą skalę była wytwarzana we Francji. Sól morska była produktem bardzo cennym i dlatego jej produkcja umożliwiała szybkie bogacenie się.
Sól morska jest idealną propozycją dla osób lubiących gotowanie z śródziemnomorskim akcentem. Idealnie nadaje się do przyprawiania wszelkiego rodzaju potraw: ryb, mięs i potraw jarskich. Sól powinno się dodawać także podczas gotowania ciasta drożdżowego, ponieważ równoważy działanie drożdży.
Sól morska zachowuje doskonałe walory smakowe, gdy jest świeżo zmielona.