Natka pietruszki jest wyśmienitą przyprawą, która nie tylko podkreśla smak potraw, ale też zawiera wiele cennych minerałów mających korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Potas, żelazo, magnez, sód, wapń, fosfor, fluor to tylko niektóre minerały występujące w zielonych listkach pietruszki. Lecznicze i ozdobne właściwości pietruszki docenili już starożytni. Wśród dietetyków natka pietruszki uchodzi za jeden z najbardziej pożądanych pokarmów. Doskonale wpływa na trawienie i przemianę materii, pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Listki pietruszki zapobiegają też wzdęciom i działają moczopędnie – mogą być stosowane w leczeniu kamicy nerkowej oraz dróg moczowych, są też doskonałym środkiem rozkurczowym.
Zielone listki pietruszki zawierają bardzo dużo witaminy C i karotenu, co chroni organizm przed wolnymi rodnikami – cząsteczkami organicznych związków o jednym wolnym elektronie, które działają destrukcyjnie i mogą niszczyć i uszkadzać komórki ważnych narządów (serce, mózg, nerki).
Bogactwo minerałów i witamin
Wapń, magnez i potas zawarte w zielonych listach pietruszki doskonale wpływają na układ krążenia. Żelazo zawarte w liściach pietruszki pozwala skutecznie zwalczać anemię. Zjedzona na surowo nać zapobiega również wydobywaniu się przykrych zapachów z jamy ustnej. Natka zawiera także prowitaminę A, która ma wpływ na nasz wzrok, szczególnie o zmierzchu. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w organizmie mieści się na jednej łyżce stołowej. Warto więc mieć w lodówce zamrożoną posiekaną pietruszkę, by codziennie dodać ją jako przyprawę lub potraktować wręcz jako „danie główne”. To szczególnie ważne w okresach, gdy organizm może być osłabiony, np. przesilenie wiosenne.
Pietruszka wzmacnia krwawienie miesiączkowe, pomaga w wywołaniu spóźnionej miesiączki, łagodzi również bóle menstruacyjne, jej właściwości rozkurczowe dobrze wpływają na mięśnie macicy.
Najlepsza z własnego ogródka
Natka pietruszka najlepsza jest w postaci surowej jako dodatek do potraw i surówek. Dobre działanie ma również sok z natki pietruszki i cytryny. Najlepsza jest oczywiście pietruszka świeża, ale swoje właściwości zachowuje także w postaci suszonej i mrożonej. Po ugotowaniu traci część swych zdrowotnych właściwości, m. in. witaminę C.
Zielone listki pietruszki możemy również wyhodować sami w ogródku lub nawet w doniczce. Z pewnością będą smakowały lepiej, a będziemy też mieli pewność, że nie wyrosły na chemii i zawierają to wszystko, co pietruszka zawierać powinna.