Liść laurowy to jedna z najbardziej popularnych przypraw. Jest bardzo aromatycznym ziołem, które dodaje się do marynat, mięs i zup.
Co to jest?
Liść laurowy jest zwany zielem laurowym, wawrzynem. Znany jest również jako liść bobkowy. Jest zielem ogrodowym, stosowanym jako przyprawa w kulinariach. Dodaje się go, aby poprawić i wzbogacić smak potraw. Liście są podłużnego, szpiczastego kształtu. Mają dość przyjemny korzenny zapach i gorzkawy smak. W kulinariach używa się wysuszony, taki też można kupić w sklepach. Liście najlepiej dodawać w całości do potraw. Jednak można do niektórych dań używać wyciągu z liści lub zmielone liście. Aby potrawa miała właściwy smak należy gotować ją razem z liśćmi. Prócz walorów smakowych liście laurowe wspomagają trawienie ciężkich, tłustych potraw.
Zastosowanie w kuchni
Liść laurowy idealnie nadaje się do marynowania – grzybów, ogórków, śledzi, oraz do kwaszenia: ogórków i kapusty.
Stosuje się go do peklowania mięs, dodaje do pasztetu, bigosu, gulaszu.
Liścia laurowego można używać do gotowania rosołu, zupy grochowej, fasolowej, kapuśniaków, czerwonego barszczu, zupy ogórkowej, krupniku, ziemniaczanej i wielu innych.
Dobrze się komponuje z pieczonymi ziemniakami oraz zapiekankami z ziemniaków, dodaje się go do gotowania kapusty i fasoli oraz soczewicy.
Nadaje się również do przyrządzania sosów i galaret.
Jest nieodłącznym elementem potraw z dziczyzny. Liściem laurowym przyprawia się ryby, stanowi on też dodatek do przypraw ziołowych.
Należy pamiętać aby przed podaniem dania usunąć liść, gdyż potrawa może przybrać gorzki smak a listek jako taki nie nadaje się do zjedzenia. Należy go używać umiarkowanie, bo w większych ilościach jest trujący ale również dlatego, aby nie dominował w smaku potrawy.