Nierafinowany cukier otrzymywany jest z trzciny cukrowej, bez oddzielania melasy i kryształków. Jego barwa może wahać się od złotawej do ciemnobrązowej. Jest obok cukru buraczanego jedną z dwóch najpopularniejszych odmian cukrów jadalnych, spożywanych na świecie. W nierafinowanej formie stanowi ważny składnik kuchni azjatyckich, zwłaszcza indyjskiej, znany pod angielską nazwą jaggery, a także kuchni meksykańskiej (piloncillo) oraz innych krajów Ameryki Łacińskiej (panela). Jego głównym składnikiem jest sacharoza.
W Polsce cukier trzcinowy ciągle uważany jest za bardziej ekskluzywny i zdrowszy, głównie przez swoją cenę, mimo że stanowi ponad 70% światowej produkcji. Europejczycy jeszcze słodzili herbatę miodem kiedy w Indiach 3000 lat temu ruszyła pierwsza produkcja czystego cukru.
Co z pewnością wyda Wam się dość dziwne, cukier trzcinowy posiada nie tylko właściwości słodzące.Idealnie nadaje się do tworzenia wspaniałych deserów, gdyż rozpuszcza się podczas przygotowywania, nie pozostawiając po sobie grudek. Wiele gospodyń uważa iż cukier trzcinowy o wiele efektowniej prezentuje się w cukierniczce, a czas spędzony z nim przy kubku herbaty, pozwala na chwilę relaksu i zapomnienia o codziennych problemach.
Cukier trzcinowy
Poprzedni