Amoniak został odkryty w starożytnym Egipcie koło świątyni Amona, któremu zawdzięcza swoja nazwę. Koło świętego miejsca wydobyto amoniak po raz pierwszy z wielbłądzich odchodów.
Amoniak należy do osmogenów, co oznacza, że człowiek może go wykryć za pomocą powonienia. Występuje w postaci bezbarwnej wody amoniakalnej o ostrym zapachu.
Trzeba go przechowywać w szczelnym wentylowanym pomieszczeniu, a jego badaniem musi zajmować się osoba, która jest odpowiednio zabezpieczona. Amoniak należy obrabiać w specjalnym ubraniu ochronnym, rękawiczkach oraz okularach. Kiedy stężenia jest bardzo wysokie, należy ubrać maskę przeciwgazową, ponieważ amoniak może poparzyć drogi oddechowe.
Gdyby doszło do kontaktu z amoniakiem należy wyjść na świeże powietrze i zmyć amoniak ze skóry. Skóra może zostać podrażniona bardzo mocno.
Amoniak ma właściwości samozapłonu przy temperaturze 630C, a także wybuchowe, kiedy za długo styka się np. z rtęcią. Dlatego trzeba uważnie pilnować pomieszczenia, gdzie jest on przechowywany.
Amoniak wykorzystuje się w przemyśle. Jest pomocny np. w produkcji tkanin syntetycznych. Takę urządzenia chłodnicze pracuję dzięki amoniakowi. Ze względu na jego właściwości korozyjne należy stosować się do przepisów, które uwzględniają ilość amoniaku w urządzeniu.
Charakterystyka amoniaku i jego właściwości
Amoniak – charakterystyka. Zastosowanie amoniaku. Niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem amoniaku.
Do czego może służyć amoniak? Opis i charakterystyka.
Związek chemiczny jakim jest amoniak można scharakteryzować jako nadzwyczaj pożyteczny ale i jako niezwykle groźny dla ludzkiego zdrowia.
Amoniak – najlepsza substancja chłodząca!
Amoniak jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych czynników chłodniczych.
Amoniak- ekologiczny czynnik chłodzący
Amoniak jest organicznym związkiem chemicznym, który dzięki swoimi właściwościom termoizolacyjnym doskonale sprawdza się w przemyśle chłodniczym.
Różne formy utrwalania żywności, a wykorzystanie amoniaku
Amoniak stosowany jest w różnych urządzeniach chłodniczych. Utrwalanie żywności często wykonywane jest właśnie przez chłodzenie
Zastosowanie; jako dodatek do słonych paluszków, wyrobów czekoladopodobnych.