Pieprz ziołowy jest tradycyjną przyprawą używaną w polskiej kuchni. Pomimo nazwy, która sugeruje, że jest to odmiana pieprzu, pieprz ziołowy jest mieszanką wielu ziół.
Mieszanka powstała najprawdopodobniej w okresie PRL-u, kiedy brakowało wszelakich produktów, nie mówiąc już o takich egzotykach jak przyprawy. Potrawy jednak trzeba było czymś doprawić, dlatego pieprz czarny udało się zastąpić mieszanką lokalnych, występujących w kraju ziół i przypraw. W skład pieprzu ziołowego najczęściej wchodzą: kolendra, kminek, gorczyca biała, majeranek, liść laurowy, korzeń chrzanu oraz papryka. Mieszanka wyróżnia się aromatycznym, intensywnym, pikantnym smakiem. Jest jednak o wiele łagodniejsza od pieprzu czarnego. Ze względu na jej mocny ziołowy aromat należy zachować umiar w używaniu dodatkowych przypraw.
Pieprz ziołowy jest doskonałą przyprawą do mięs. Wspaniale smakuje jako dodatek do kotletów mielonych, pieczeni wieprzowej. Można nim doprawiać również zupy, szczególnie polecany dla uzyskania tradycyjnego smaku grochówki i kapuśniaku. Dobrze podkreśli smak jajek, ale też różnego rodzaju surówek i sałatek, zobacz przepis: Ziołowa sałatka z kolorowej fasoli. Pieprz ziołowy wydobędzie również aromat grzybów, zobacz przepis: Pasztet wegetariański z podgrzybków, oraz duszonych maślaków, zobacz przepis: Duszone maślaki.
Używając pieprz ziołowy należy pamiętać o jednej zasadzie: do mięs dodaje się go na początku, a do pozostałych potraw w trakcie przygotowywania, lub na koniec.
Pieprz ziołowy wpływa na metabolizm i poprawia trawienie, dlatego warto go dodawać do tłustych i ciężkostrawnych dań. Polecany jest również osobom na dietach odchudzających i z problemami trawiennymi.