Rozmaryn wywodzi się z wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie może osiągać do 3 metrów wysokości. Można go spotkać również w Hiszpanii, na północnych wybrzeży Afryki (od Maroka do Egiptu), w Izraelu, Turcji, w południowej Francji, we Włoszech, i w Grecji. W Polsce uprawiany chętnie w doniczkach, gdzie osiąga do 30 cm wysokości. Ma sztywne, podobne do igiełek liście o korzennym smaku – wydzielają charakterystyczny, świeży zapach.
Z wiekiem jego starsze pędy drewnieją. Pokrywa się bladoniebieskimi kwiatami, które dają blask widoczny w mroku. „Ros maris” po łacinie to świeży powiew morza. Nazywa się go również ziołem pamięci. Starożytni Grecy uważali, że rozmaryn poprawia pamięć i koncentrację. Gałązki rozmarynu wplatali sobie we włosy uczniowie, aby efektywniej uczyć się do egzaminów.
Zastosowanie rozmarynu
Jest doskonałą przyprawą do potraw z jagnięcia i baraniny, kaczki, gęsi, wołowiny i wieprzowiny (oprócz ulepszania smaku ułatwia trawienie tłustych potraw). Zalecana jest ostrożność przy przyprawianiu, gdyż rozmaryn ma silny aromat i smak. Doskonale smakuje z rybami oraz pieczonymi ziemniakami.
Rozmaryn można zatopić w oliwie by po kilku dniach cieszyć się aromatem w tłuszczu (podobnie jak czosnek i chili