Aframomum granum paradisi, Amomum melegueta z rodziny Zingiberaceae
(aframon rajski, rajskie ziarno, aframon madagaskarski, aframonek)
Aframon, mimo iż był używany w średniowiecznej i renesansowej Europie, w dzisiejszej kuchni zachodniej jest mało znany. Dawniej przyprawiano nim stare wino zwane „Hipoccras”- (mix wina cukru i przypraw). Obecnie jest używany do produkcji piwa, wina, napojów spirytusowych oraz do aromatyzowania octu.
Aframon przewożony był karawanami przez Saharę do Europy, gdzie popularność zdobył za czasów królowej Elżbiety I, która upodobała sobie te rajskie ziarna. Z czasem jednak, głównie za sprawą Jerzego III, handel tym ziołem znacząco się zmniejszył, dostęp do niego mieli jedynie Skandynawowie.
Aframon madagaskarski (Aframon melegueta) był znany jako „rajskie ziarno„.
W rzeczywistości istnieją dwa rodzaje tej przyprawy, meleguetta i aframon z rodziny imbirowarych.
Opis aframonu
Są to małe, czerwono-brązowe, nieregularne nasiona podobne do kardamonu. Nasiona aframonu mają około 3 – 4 mm średnicy i znajdują się w brązowej, pomarszczonej kapsule (kształt figi, ok. 30 mm długości). Kapsułki te zawierają wiele kanciastych nasion, umieszczonych w galaretowatym miąższu.
Roślina, o kłączu trzcino-podobnym, osiąga długość ok. 1m. Liście są wąskie, przypominają liście bambusowe, kwiaty są pojedyncze, różowe, rosną u podstawy rośliny. Następnie przekształcają się w czerwonawo -brązowe, jajowate kapsułki, zamknięte w liściastych wypustkach. Kwiaty i kłącza mają imbirowy zapach. Aframon rośnie w wilgotnych regionach lasów Afryki Zachodniej i jest uprawiany głownie dla pozyskania pikantnych nasion.
Bukiet: aromatyczny, pikantny
Smak: ostry i pikantny, smak silny, podobny do imbiru i kardamonu
Skala ostrości: 5
Przechowywanie i używanie aframonu
Rajskie ziarna mogą być zmielone w młynku tak jak ziarna pieprzu, lub mogą być użyte w taki sam sposób jak kardamon – krótko prażone na patelni lub rozcieranie z innymi przyprawami. Należy je przechowywać w szczelnym pojemniku.
Zastosowanie kulinarne aframonu
Aframon może być stosowany do przyprawiania potraw oraz jako substytut pieprzu. Wykorzystuje się go głównie w Afryce Zachodniej, może być także użyty w marokańskiej mieszance przypraw ras el hanout. Niektóre europejskie przepisy zawierają aframon, można go zastąpić mieszanką pieprzu i imbiru. Dziś, w Skandynawii, nasiona są używane do aromatyzowania akvavit – wódki kminkowej, produkowanej od XV wieku. Żuty aframon może osłodzić oddech.
Właściwości lecznicze aframonu
Aframon ma właściwości pobudzające, wiatropędne i moczopędne, nasiona wykorzystywane są do produkcji niektórych weterynaryjnych leków. Wzmianki o aframonie pojawiają się w starych zapiskach o ziołach i narkotykach. Nasiona i kłącza są wykorzystywane w Afryce Zachodniej w ziołowych lekach.
Inne nazwy aframonu
Melegueta pepper, Alligator Pepper, Ginny Grains, Ginny Papper, Graines, Greater Cardamom, Grenes, Guinea Grains, Guinea Pepper, Guinea Seeds, Maniguetta, Maniguette, Melaguata, Meligetta Pepper, Paradise Grains, Paradise Nuts
Melegueta Pieprz, Aligator Pepper, Ziarna Ginny, Ginny Papper, Wspaniały Kardamon, Grenes, Gwinea, Nasiona Gwinea, Maniguetta, Meligetta Pepper, Rajskie Ziarna, Rajskie Orzechy, Francuski: poivre de Guinée, malaguette. maniquette, Niemiecki: Malagettapfeffer, Paradieskorner, Włoski: Grani de Meleguetta, Grani de paradiso, Hiszpański: malagueta