Cytryna po soli i pieprzu jest jedną z najczęściej używanych przypraw w kuchni na całym świecie. Nazywa się ją katalizatorem smaku, ponieważ pobudza pracę kubków smakowych sprawiając, że smak potrawy staje się dużo bardziej intensywny.
Cytrynę używa się przede wszystkim do marynowania mięs, ponieważ doskonale je skrusza. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z ilością soku z cytryny w marynacie, gdyż może to przynieść odwrotny skutek i mięso będzie suche i bardzo twarde. Sok z cytryny dodawany jest również do wszelkiego rodzaju ryb i owoców morza. Ryba skropiona kilkoma kroplami cytrynowego soku traci charakterystyczny niesympatyczny zapach.
Kwasy zawarte w soku z cytryny pomogą również utrzymać świeży kolor warzyw i owoców mających tendencje do zmiany barwy pod wpływem utleniania np. ziemniaki i jabłka, banany. Cytryna doskonale harmonizuje z delikatnym smakiem kurczaka. Zobacz przepis: Łagodny kurczak z cytryną na szybko, Kurczak cytrynowy tradycyjny, Miętowa sałatka z grillowanego kurczaka. Przed pieczeniem drobiu można natrzeć skórę solą i cytryną, dzięki czemu przypiecze się na złocisty kolor i będzie bardziej chrupiąca. Sok jest również kluczowym składnikiem lemoniady. Dodawany jest także do wielu drinków i koktajli. Herbata z dodatkiem cytryny traci cierpki mocny smak, a dodatkowo nie barwi też zębów.
Cytryna jest również stosowana jako składnik sosów i dipów do sałatek i surówek. Połączenie oliwy z oliwek, soku z cytryny, przypraw i ziół tworzy doskonały i niskokaloryczny sos do większości sałat. Bardzo dobrze współgra z burakami zakwasza ich słodki smak i delikatnie zaostrza. Zobacz przepis: Sałatka z fasoli i buraków.
Skórka z cytryny używana jest jako dodatek do wielu deserów, lodów, wypieków i ryżu. Zobacz przepis: Mazurek cytrynowy, Melszpejz z gruszek (zapiekanka na słodko). Bardzo popularny włoski likier o nazwie Limoncello jest również wykonany ze startej skórki cytryny. W Maroku przysmakiem są natomiast marynowane cytryny.
Cytryny najlepiej przechowywać w lodówce, ponieważ są bardzo podatne na pleśń. Jednakże przed wyciśnięciem dobrze jest ją podgrzać w kuchence mikrofalowej, a następnie delikatnie zgnieść. Taki zabieg pomoże uzyskać maksymalną ilość soku. Jeżeli mamy zamiar użyć miąższu z cytryny warto przed dodaniem do potrawy lub napoju usunąć białą skórkę, gdyż może nadać gorzkiego smaku.