Żurawina posiada wiele wartości odżywczych i leczniczych. W kulinariach jest używana zarówno do deserów, serów, sałatek jak i mięs.
Czerwone jagody
Owoce żurawiny są czerwonego koloru o kształcie jagody. Surowa żurawina ma wytrawny i lekko kwaśny smak. Roślina ta rośnie na terenach podmokłych, w Polsce głównie na Pomorzu, Podkarpaciu, Pojezierzu Pomorskim i Lubelszczyźnie.
Zastosowanie w kulinariach
W kuchni polskiej żurawina jest znana od dawna, po wojnie straciła jednak na znaczeniu, dopiero niedawno wraca do łask, ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C.
Żurawinę można jeść surową, jednak jej cierpki smak powoduje, że niektórzy wolą spożywać ją w innej postaci.
Jako dodatek do mięs
Żurawinę w Polsce najczęściej jada się z białym mięsem drobiowym, cielęciną, pieczonym schabem lub dziczyzną, ale pasuje ona także do czerwonych mięs.
W napojach i trunkach
Można przyrządzać z niej sok, który jest bardzo zdrowy oraz smaczny. Z żurawiny robi się kisiel, który jest bardzo zdrowy i doskonale rozgrzewa w zimne dni.
Uznaniem cieszą się w Polsce żurawinowe nalewki według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Słodkości
Znakomicie pasuje do słodkich potraw. Można ją dodawać do ciast i deserów.
Konfitura
Największą popularność żurawina zyskała jednak pod postacią konfitury.
Konfitura żurawinowa jest znakomitym dodatkiem do drobiu (pieczonej kaczki, indyka, kurczaka), serów pleśniowych. Pieczone jabłka czy gruszki dobrze jest wypełnić konfiturą z żurawiny, aby wyostrzyć ich smak.
Sos żurawinowo-jabłkowy idealnie nadaje się do wieprzowiny.